24 Ekim 2015 Cumartesi

Selülit masajında darbe yapmayın yaptırmayın
(Masaj Kursundaki öğretmenlerimizden dinlediğim ders notlarımdan alıntılar içerir. Hatalar olabilir)

Kısaca: Selülit masajında genelde kullanılan darbe hareketleri (klakman,haşman,tapotman), bilinçsiz sertlikte uygulanırsa kadınlarda kılcal damarları patlattığı için sakıncalıdır. Morarma o nedenle yaşanır. İleriki yıllarda varis vb. damar sorunlarına neden olur.

Bazı terapist arkadaşlardan dinlemiştim selülit masajı uyguladığı bayan müşteri morartmadığı için terapisti spa müdürüne şikayet etmiş. Yani morartana kadar vurmayınca selülit kırılmıyor onlar da deneyerek bunu algıladıkları için kadınlar morartılmasını istiyorlar sanırım.

Darbe hareketleri kalıp halindeki selülit oluşumunu parçalara ayırdığı için selülitte görüntü anlamında azalmaya neden olur. Fakat selülitte portakal kabuğu görüntüsünde azalma yaşansa da aslında yok olmaz. Bu etkisi nedeniyle çabuk netice almak için bu darbe hareketleri abartılıyor genelde. Bu kadınların yaşlılık dönemlerinde varislerle vb. ödemli şişliklerle boğuşmasına neden olabilecek hayati bir hatadır.

Selülitle mücadele anlamında masaj koruyucu önleyici olarak algılanmalıdır. Yani düzenli olarak lenf drenaj içerikli bildiğiniz klasik masaj şeklinde bacak ve basen masajı yaptırılırsa selülit oluşumunu önlemek kesin olmasa da mümkündür. Selülit biriktikten sonra yapılan masajlar etkili olmuyor. zorlama teknikler ise yaş ilerleyince bacak ve damar sağlığınızı bozma garantisi taşıyor. Ek olarak selülit olmak istemeyen kadınlar, özellikle klasik ağda ve lazer ağdadan uzak durmak zorundalar, bu bilgiyi uzman bir doktordan edinmiştim yine de kesin bir yargı olarak sunmak istemem. Çok mühim bir bilgi olduğu için, ağda yaptırmadan önce dikkatli olmanızda doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Ayrıca bu darbe hareketleri alt bacakta (baldırda) mümkünse hiç yapılmamalı, sadece kramp açmak için ve kas çizgisi yönünde yapılmalıdır. Yani hastanın yan tarafından değil de ayak tarafından ellerimiz bacağa paralel şekilde uygulama yapılmalıdır. Ayrıca sırtta böbrek kısmında sert uygulanmamalı mümkünse hiç uygulanmamalıdır. Aşağıdaki resimdeki hareket aslında yanlıştır.Öncelikle selülit nedir?

Selülit gövdenin belli yerlerinde düzgün olmayıp portakal kabuğu şeklinde görünümüdür. Asıl olarak o bölgelerdeki deri altı depo yağı içinde bulunan kollojen bantların kalınlaşıp sıklaşarak içindeki yağ dokusunu sıkıştırarak yüzeye doğru kabartır. Bu nedenle selülit görünümü oluşur.

Selülitin Oluş Nedenler Nelerdir?

• Hormonal aktivite olumsuzlukları
• Dokusal dolaşım bozuklukları
• Fizyolojik olmayan hızlı kilo alıp vermeler
• Kas aktivitesinin azlığı

Selülit Hakkında Yanlış Bilinenler

• Selülit bir hastalık değildir
• Derialtı yağ dokusunun form bozukluğudur.
• Lenf sistemine ait nedenler dolaşım nedenlerinin büyük çoğunluğunu oluşturur.
• Vücudun yağ yakma kapasitesi ile ilgisi yoktur.
• Tüm ırklarda görülür.
• Zayıf veya kilolu olmak etkilemez.
• Kilo vermekle sellülit düzelmez.

Normal klasik masaj, sellülit tedavisinde tamamlayıcı tedavi olarak yeterlidir.

Kadınların adet dönemi ve hamilelik dönemlerinde damar yapılarındaki iç basınç değeri çok yüksek olduğundan bir de vücutlarına masaj veya kendi kendine kese gibi baskılar yaptıklarında damar yapısı özellikle toplar damar sistemindeki kapakçıklar iki basınç altında kalıp ezilerek zarar görüyor. Bu kapakçıklar bozulup kanı itemeyince varis denilen kan gölleşmeleri oluşuyor. Bu nedenle kadınlarda kalp damar sorunu ve sellülit gibi dolaşım bozuklukları erkeklere göre daha fazla görülmektedir de diyebiliriz. Özelikle bu dönemlerinde kadınların dikkatli olmalarını öneriyorum. Bazı uzmanlara göre adet döneminin ilk üç günü ve hamilelikte ilk üç ay daha da risklidir. Özelikle bu dönemlerinde kadınların dikkatli olmalarını öneriyorum.

Bir de ödemleşmiş vakalar var. Ödem varis gibi tıkanmalar söz konusuysa klasik masaj da dahil hiç bir masajı almamalısınız. Bunun için çok hafif baskı teknikleriyle yapılan lenf drenaj almalısınız. Bu konuda bilgisi olan Türkiyede çok az insan var fakat Almanya’da sırf lenf drenaj hizmeti veren büyük hastaneler vardır. Malesef ülkemizde bu konuda çok ciddi bir eksiklik yaşanıyor . Ve bayanlar bunun farkında olmadan gidip paralarıyla kendilerini sakatlatıyorlar. Bu çok uzucu bir durum.

İLETİŞİM
Murat AKPINAR
Masaj Uzmanı
İstanbul
GSM-WhatsApp: +90532 666 02 14
E-Mail: masajuzmani@gmail.com