24 Ekim 2015 Cumartesi

Masaj yaptırmak şart mıdır?Normal şartlar altında vücudun masaja ihtiyacı yoktur. Vücut çalışırken kasların ürettiği toksinleri dolaşım sistemi yoluyla atabilir. Fakat stres, dengesiz beslenme vb. gibi olumsuz koşullar altında kasların çalışırken ürettiği toksinleri vücut dolaşım sistemi yoluyla atmakta başarısız olur. Bu biriken toksinler ilk başlarda laktik asitlerin sinirlere dokunması nedeniyle hamlama tarzı ağrılar yaparak ve yorgunluk şeklinde şikayet belirtir. Bu toksinleri eğer vücut atmakta başarısız olursa yumurta kabuğu gibi kendilerine koruyucu kalkan yaratıp kalıplaşırlar. Kalıplaşan toksindeki laktik asit sinir sistemine dokunmadığı için ağrı hissettirmez, bazı kişilerde bu toksin birikimi zeytin çekirdeği kadar büyük ve kemik gibi sert oluyor. Merkezi sinir sistemine yakın bölgelerde olduğu için bu birikimler sinirleri sıkıştırarak bağlı oldukları organları rahatsız edebilir.

Halk dilinde kulunç denilen bu yapıyı benim sırtım çok fazla ürettiği için yakından tanıyorum bende bıraktığı his şu şekilde: çok fazla büyüyünce sırtta insanı içten içe yiyen birinin bıçak sokup ordan çıkarmasını arzulatacak gıcık bir ağrı tarzında anlatılması zor bir his uyandırarak kişiyi masaj yaptırmaya zorlamaktadır. Çok dolarsa hareket kaabiliyetini de azaltıyor.

Kısacası bu tarz toksinler insanda yorgunluğun yanında ciddi boyutta psikolojik gerginliğe neden olur. Toksinleri açığa çıkartmak için yumurtanın içindeki sıvı kısmı açığa çıkartma yöntemi yani kabuğu baskıyla kırmak gerekiyor. Bu da sadece ve sadece derin doku masaji ile mümkündür. Bu nedenle en azından 3 ayda bir derin doku masajı yaptırmak her vücut için şarttır. Aksi halde bu biriken fakat hiç rahatsızlık vermeyen toksinler gelecekte başınıza ciddi sorunlar yaratacaktır. Ki derin doku masajı yaptıran her kez aslında hiç sırt ağrısı olmasa da baskı anında patlayan toksinler karşısında acı çekince şaşırırlar. Yani derin baskılar almadan toksin birikimini hissetmez çoğu insan.

Masaj teknikleri, derin baskılar içeren ve ilk seanslarda kalıplaşan zehirli toksinleri baskıyla ezip dağıtırken toksinlerin içindeki laktik asitler patlayıp sinirlere dokununca uzun süre kapalı ortamda kalmış çöpün gereğinden fazla kötü kokması misali çok canınızı acıtır, bu tarz toksinlerin patlatılması için ekstra çaba gerekir. Bu nedenle bu konuda bilgili ve deneyim sahibi masör haricinde yapılan hafif masajların yeterli etkisi olmayacaktır. İlk seans sonunda bir kaç gün özellikle sırt bölgesinde çürümüş gibi bir yüzeysel acı kalmaktadır fakat toksinin verdiği ızdırabın yanında bir memnuniyet söz konusu olur. Bu tarz vakalar en az bir hafta içinde gün aşırı 3 seansta çözülebilmektedir. Bu işlem sırasında kan dolaşımı yoluyla bu toksinler vücudu terk ederler, daha sonraki seanslarda toksinlerden temizlenen vücuda yapılan şiddetli parmak veya dirsek baskılarıyla başka hiç bir şeyde tadamayacağınız büyük hazlar hissettirecek bir deneyimdir.

Herkesin anlayacağı dilden konuşmak gerekirse düzenli masaj yaptırmak, evinizin haftalık temizliği kadar lüzumludur. Vücuttaki yorgunluğa genelde vücutta biriken toksinlerdeki laktik asit neden olur. Özellikle yoğun tempoda çalışan insanların yaptıracakları masaj haftanın yorgunluğunu ve stresini atmanın yanında sonraki hafta daha güçlü ve zinde hissetmesini sağlayacağı için iş yaşamındaki başarısını da olumlu yönde etkileyecektir.

Masajın psikiatrik ve psikolojik faydasına gelirsek: Dengeli ve derin baskılar karşısında vücut endorfin denilen doğal uyuşturucu salgılayacağı için hem ağrı kesici hem de keyif verici bir etki bırakır. Endorfin morfinden çok daha güçlü bir uyuşturucudur. Masajdan sonra insanın dertlerini unutup çok mutlu hissetmesinin nedeni endorfindir. Endorfin, dışardan alınan morfin, kokain, eroin gibi uyuşturucular gibi karaciğere ve beyin hücrelerine psikolojiye zarar vermediği gibi alışkanlık yapıp yoksunluk krizine neden olmaz. Yani masaj alışkanlık yapmaz. Fakat vücut toksinle dolunca masajla rahatlayacağını öğrendiği için düzenli masaj isteyecektir.

ÖNEMLİ NOT:

Uyguladığımız masaj tekniklerinin hastaları tedavi amacı yoktur. Hastalık tedavisi yapabilecek ölçüde masör ülkemizde malesef yetiştirilmemektedir. Aslında ülkemizde masajla traksiyonla (bel çekme omurga kütürdetme) tedavi ettiğini vaadeden insanların vaatleri doğrudur yani masaj ile sıradışı tedaviler yapılabilir fakat bu konuda eğitimli deneyimli insan ülkemizde çok azdır. Bu yüzden bu tür vaadlere kanmamak gerekiyor. Umarım ülkemizdeki tıp fakülteleri gelecekte tıbbi masaj uzmanı doktorlar yetiştirecek eğitim düzeyine erişir.

Örneğin Çin'de tıbbi masaj uzmanları 6 yılda üniversitelerde tıp düzeyinde eğitim alarak hem masör hem de doktor olarak mezun olurlar. Kısacası dünyada nerde eğitim alırsa alsın bu tarz doktor düzeyinde tıp eğitiminden geçmemiş masörler de; tıbbi masaj eğitimi almamış doktorlar da ciddi bir hastaya tıbbi masaj yapmakta yetersizdirler ve hastaya faydadan çok zarar verirler.

Fakat masörler spa merkezlerinde vb. çalışabilir sağlıklı insanların sağlığını korumalarında yardımcı bir faktör olabilirler. Hastalık tedavisi amaçlı Tıbbi masaj yapacak uzmanının hem doktor hem masör olması şarttır.

Özellikle fıtık ve felç gibi hastalara masaj sonrası hasta kendini iyi hissetmiş olsa da müdahale etmek büyük bir hatadır. Hastanın o an fark edemeyeceği çok büyük hasarlar bırakılabilir. Örneğin piyasada uygulanan selülit masajı tekniklerindeki bilinçsiz darbeler ile kadınların kılcal damarları patlatılır; kalıplaşan selülitleri parçalara ayırdıkları için selülitte azalma gözlense de yıllar sonra ciddi boyutta selülit, varis, ödemli bacak-ayak şişmeleri vb. gibi dolaşım sorunuyla alakalı şikayetler başlayabilir.. Yine bel fıtığı için gidilen çıkıkçılar filan belinizi kütürdettiğinde bel fıtığı iyileşmiş gibi dursa da zamanla çişinizi tutamama gibi telefisi mümkün olmayan çaresiz hastalıklara kapılabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu yarınlar dileğiyle...

İLETİŞİM
Murat AKPINAR
Masaj Uzmanı
İstanbul
GSM - Whatsapp: +90532 666 02 14
E-Mail: masajuzmani@gmail.com